Szerelem, szerelem
2006.02.06. 15:34
Az emberré válás egyik legnagyobb tette a nemi ösztön humanizálása volt, hiszen a férfi és a nő a kölcsönös és erős érzelmekre, vagyis a szerelemre alapozott párválasztás rangjára emelte az állatvilágban csak ösztönök által vezérelt fajfenntartást, és ezen belül megteremtette a szexuális élet sajátos, csak az emberre jellemző kultúráját is.
A lét- és fajfenntartás ösztöne biztosítja az élőlények életét és szaporodását, vagyis hogy a szülők önmagukhoz hasonló utódokat nemzenek. A késztetést a szaporodásra a nemi ösztön biztosítja. Az emberré válás egyik legnagyobb tette a nemi ösztön humanizálása volt, hiszen a férfi és a nő a kölcsönös és erős érzelmekre, vagyis a szerelemre alapozott párválasztás rangjára emelte az állatvilágban csak ösztönök által vezérelt fajfenntartást, és ezen belül megteremtette a szexuális élet sajátos, csak az emberre jellemző kultúráját is.
A szerelem, e különleges és szenvedélyes érzés, jellemvonásai közül hetet emelünk ki:
1. A legfontosabb boldogság forrás
Az embert boldoggá legkönnyebben a szerelem, boldogtalanná pedig a magánélet sikertelensége teheti. Egy vizsgálat során 100 asszonytól megkérdeztük, hogy mikor volt az életében felhőtlenül boldog. Közülük 98 azt válaszolta, hogy amikor az igazi és beteljesült szerelem élményével találkozott. A férfiak is gyakorta érzik, gondolják így. Az ember boldogságforrásai között tehát első helyen áll a szerelem és a sikeres párválasztást követő harmonikus társkapcsolat. Természetesen az egyenlőtlen kötődés vagy a viszonzatlan szerelem inkább a kínlódás, a szomorúság, sőt szenvedés forrása.
2. Energiát szabadít fel
A szerelem jótékonyan hat az alkotótevékenységre. A költők versei csak egy példát jelentenek a számtalan közül arra, hogy a szerelem ihletet adó forrás. A szerelmes képes rejtett adottságait és minden meglévő energiáját szerelmes párjáért, közös jelenükért és jövőjükért mozgósítani.
3. A személyiséget jótékonyan befolyásolja
A szerelmi katarzis felolvasztja, ezért képlékennyé teszi a személyiséget és ezáltal jótékonyan befolyásolja a már kialakult, különben elég merev viselkedésformákat és a közösségi érzést. Így a szerelem még arra is képessé tesz bennünket, hogy eredendő önzésünkön úrrá legyünk, ilyenkor saját érdekünknél is fontosabbá válik társunk érdeke és öröme. A szerelmében feloldódó személyiség önként és örömmel osztja meg mindenét társával.
4. Szubjektívvé tesz
A szerelem eufóriás lelkiállapotában szinte mindent "rózsaszín" szemüvegen látunk, szerelmünket is. Még a szokványost is különlegesen szépnek látjuk, az esetleg kedvezőtlen vonások felett pedig elsiklunk. A totalitás és a kizárólagosság igényének érzése is jellemző a szerelmesekre. Mindent együtt akarnak csinálni és átmenetileg közömbössé válik számukra a kívülállók világa. Ebből adódóan szerelmesük múltját, jelenét, jövőjét is magukénak igénylik, amely azután a féltékenység forrása lehet.
5. A szexuális kapcsolat
A szerelem természetes igénye a test és a lélek teljes egymásba olvadása. A szerelem két "idegen" legközelebbi, legelmélyültebb és legemberibb kapcsolata, ehhez hozzátartozik egymás testének és lelkének a megismerése és alakítása. Szex lehet szerelem nélkül is, boldog szerelmet azonban nehéz elképzelni nemi kapcsolat nélkül.
6. A közös gyermek vágya
A szerelem legszebb emlékműve a gyermek(ek). A gyermekben a pár közös biológiai halhatatlansága lesz biztosítva, a közös genetikai állomány, a közös nevelés és szeretet által.
7. Mulandó
A szerelem jelentkezése jól ismert testi jelekkel (izgatottság, pirulás, tenyerek izzadása, szaporább szívdobbanás) és eufóriás lelkiállapottal jár együtt. Jellemző a túláradó lelkesültség-boldogság, szokatlan viselkedés: még azoknak is fütyülni-dalolni van kedvük, akik különben nem szoktak, vagy nem tudnak. Az újabb kutatások szerint mindezekért a szerelem-hormon a felelős, amely az agyban termelődik és kémiailag feniletilaminnak felel meg. (A feniletilamin az amfetaminok csoportjába tartozik és e vegyületcsoport közismerten eufóriát okoz.) A szerelem különlegesen magas hőfokú érzelmi lángolása egy idő után takaréklángra állítódik. Jellemzőbb az, hogy a lángoló szerelmet a sokak által nehezen viselt megszokás váltja fel. A megszokásba nehezen beletörődőknek komolyan szembe kell nézniük az új kapcsolatok kihívásával. Fontos feladat megtanulni a jó társkapcsolatok fenntartását a lángoló szerelem utáni korszakban is.
Az újabb kutatások valószínűsítették a hűség-hormon létét is. A hűség-hormon endorfin származék és az agyban termelődik. A párkapcsolat stabilizációját a hűség-hormon elősegíti a biztonságérzet, a nyugalom, az emberi harmónia igényének kielégítésével. A közös gyermekek is bizonyosan erősítik a hűség-hormon hatását.
A szerelem tehát az emberi élet legfontosabb boldogságforrása, éppen ezért érdemes megvárni az "igazit", hogy két ember egymásra találásának és teljes megismerésének minden szépségét megismerhessétek.
|